Blog»Novinky » „Bič na operátory“ podepsán

„Bič na operátory“ podepsán

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal novelu Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK). Předkladatelem zákona byl poslanec Jan Husák, podle jehož důsledků je známý jako "Bič na operátory". Informace o podpisu byla zaznamenána na webu Poslanecké sněmovny pod číslem 836. Zákon se stane platným, jakmile vyjde ve sbírce zákonů a účinným bude 15 dnů po začátku platnosti.

A jaké výhody přináší pro spotřebitele?

Více na: http://www.mobilmania.cz/bleskovky/zeman-podepsal-bic-na-operatory-bude-platit/sc-4-a-1324192/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=mobilmania&utm_campaign=copylink

1) Automatické prodlužování smlouvy - v případě, že se s operátorem dohodnete na smlouvě na dobu určitou, tak operátor nebude moci smlouvu automaticky prodloužit po uplynutí lhůty, tak jako tomu bylo doposud. Účastník musí být nově kontaktován nejdříve 3 měsíce a nejpozději 1 měsíc před jejím ukončením. Za povinnost má vysvětlení skutečnosti a musí sdělit způsob možného vyvázání ze smlouvy.

2) Smlouvy na dálku - při uzavírání smlouvy na dálku zákon předpokládá vaší nevýhodu v tom, že nemáte dostatek informací. Firmy mohou některé skutečnosti zamlčet či si je přibarvit. Nyní bude možné odstoupit od takto uzavřené smlouvu do 14 dní, a to ty se dokonce začnou počítat až dnem poskytnutí potřebných dokumentů.

3) Pokuty za předčasné ukončení smlouvy - podle původního návrhu měli být pokuty za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou úplně zrušeny. Nyní jen vyjasňuje, co si smí operátor dovolit. V případě, že se smlouvou byl operátorem poskytnut i dotovaný telefon, je účastník povinnen doplatit zbytek ceny, v případě předčasného ukončení smlouvy. Pokud jde o samotné volání, operátor může udělit maximální pokutu ve výši 1/5 paušálu za každý zbývající měsíc do konce lhůty, která je ve smlouvě. Příklad: platíte 350 Kč měsíčně a zbývá posledních 7 měsíců. Zaplatíte 490,- jako pokutu (350 Kč paušál / 5 = 70 Kč x 7 měsíců = 490 Kč).